[ Área Privada ]

L’Escola BetàniaPatmos té un dels millors nivells de qualitat de l’aire de Barcelona

L’Escola BetàniaPatmos té un dels millors nivells de qualitat de l’aire de Barcelona

Dilluns 2 de desembre de 2019

Coordinat pel catedràtic de la Universitat Pompeu Fabra Jordi Sunyer, l’estudi d’IS Global sobre l’efecte de la contaminació en el desenvolupament cognitiu dels infants i joves conclou que la qualitat de l’aire de la nostra Escola és de les més altes dels centres educatius de Barcelona.

L’estudi ha analitzat a partir d’una mostra de 2.897 alumnes la relació entre els nivells de contaminació de l’aire i la capacitat d’atenció i de memòria. La investigació conclou que com més contaminat és l’aire que es respira als espais escolars més disminueix l’atenció dels estudiants. A més, aquest efecte negatiu no es produeix a llarg termini, sinó que és molt immediat.

Portada

Aquesta investigació, en què la nostra Escola ha participat en totes les seves fases, es va iniciar l’any 2011 amb un projecte del Centre de Recerca en Epidemiologia Ambiental (CREAL) que tenia com a objectiu demostrar els efectes que la contaminació atmosfèrica té en l’aprenentatge dels nens. L’any 2017 l’equip investigador BREATHE (Brain Air School) va donar continuïtat al projecte mesurant la relació entre la presència de partícules contaminants a l’aire i l’aparició de certs trastorns com el TDH, així com la reducció de certes habilitats cognitives.

Els resultats demostren clarament que l’alumnat escolaritzat en centres amb baixos nivells de contaminació com el nostre tenen menys alumnes amb dificultats d’aprenentatge que aquells situats en emplaçaments on l’aire té més partícules contaminants. De les 750 escoles de la ciutat, 227 superen els nivells recomanats i l’Eixample és el barri amb més escoles que es troben en aquesta franja. Segons els responsables de la investigació, és necessari prendre mesures per revertir aquesta situació, entre les quals s’apunta evitar l’ús de les aules davant de carrers amb molt de trànsit, reduir la velocitat límit al voltant de les escoles, aïllar-les amb murs vegetals o situar-les en espais lliures de circulació.
La plataforma veïnal EixampleRespira s’ha fet ressò d’aquest interessant estudi i ha creat una aplicació que permet tenir accés directe als nivells de contaminació de les 750 escoles de la ciutat de Barcelona, entre les quals BetàniaPatmos ocupa freqüentment la posició núm. 20 pel que fa a la qualitat de l’aire en funció de les dades acumulades. Si ens cenyim a les escoles de Sarrià i Les Corts que ofereixen el recorregut d’Infantil a Batxillerat, la posició és la quarta. El mapa permet veure la mitjana dels darrers 20 dies, perquè s’actualitza automàticament, de les 13 a les 21 hores, de dilluns a divendres. D’aquesta manera, es poden observar les diferències entre les escoles que pugen o baixen de posició segons el nivell de trànsit o les condicions meteorològiques, i obtenir una visió general de totes les de la ciutat. Els càlculs s’han fet atenent a la localització de cada centre i calculant la mitjana del valor horari de dilluns a divendres des de les 9 del matí fins a les 5 de la tarda durant cada dia lectiu.

Us adjuntem a continuació l’enllaç del mapa on trobareu aquestes dades i algunes anotacions sobre l’estudi:

https://www.contaminacio.cat/escoles

 

Usamos cookies propias y de terceros para analizar su navegación, recopilar información estadística y mostrar anuncios. Para aceptar el uso de las cookies puedes seleccionar “ACEPTAR COOKIES Y CONTINUAR”. Asimismo, seleccionando “Configuración” podrás configurar el uso de las cookies de este sitio web según tus preferencias. Le informamos de que los terceros Google y Facebook están ubicados en Estados Unidos, cuya legislación carece de un nivel adecuado de protección de datos equiparable al europeo. Para obtener más información sobre el uso de las cookies y sus derechos, acceda a la Política de Cookies.

Configuración Acceptar cookies y continuar Rechazar cookies