[ Àrea Privada ]

Els germans Marsans aconsegueixen una quarta posició en el Campionat del món de vela celebrat a Austràlia

Els germans Marsans aconsegueixen una quarta posició en el Campionat del món de vela celebrat a Austràlia

L’Escola BetàniaPatmos de Barcelona fa costat als esportistes

Els germans Pol i Àlex Marsans són dos esportistes d’alt rendiment que, a banda d’estudiar a la nostra Escola, es dediquen al món de la vela. Durant aquestes vacances de Nadal han aconseguit la quarta posició en el Campionat del món de vela, classe 420 sub17 que s’ha celebrat a Austràlia. Tot un èxit! Durant els sis dies que va durar la cursa van estar lluitant pel podi, si bé l’últim dia la mala sort els va deixar en un quart lloc. Amb tot, no cal menysprear en absolut aquest bon resultat i menys quan, dies abans de la competició, ni ells mateixos esperaven aquest gran resultat que atribueixen a les bones condicions meteorològiques, especialment al vent que, per a una tripulació gran i pesada com la seva, els va fer anar més ràpid.  

Seria, però, ingenu afirmar que aquesta victòria ha estat possible només gràcies al fort vent que bufava. Des dels 7 anys l’Àlex i el Pol s’han dedicat de manera contínua a la pràctica d’aquest esport. Així, ja des de 3r de Primària, els germans Marsans van començar a navegar en un optimist, un vaixell d’iniciació per a una persona, d’uns dos metres de llarg. Hi van navegar durant set anys i, en els últims tres, van arribar a classificar-se per als campionats nacionals de la Copa d’Espanya i per al Campionat d’Espanya amb la selecció catalana. Individualment, a més, en Pol va fer podi en tres campionats de Catalunya, va quedar vuitè a nivell internacional en l’Excellence Cup de Las Palmas de Gran Canaria i setè en el nacional francès. Tots dos junts van quedar segons al campionat de Catalunya per equips, participant amb l’equip d’Arenys de Mar, i van competir per tota Europa: dos nacionals anglesos, un nacional francès, un nacional suís, un nacional belga i un altre d’italià.

A finals de 3r ESO abandonaren l’optimist per passar a la classe 420, un vaixell per a dues persones, amb tres veles i una mida de 4 m 20 cm, una classe preolímpica amb molta embranzida darrerament a Espanya. Amb aquesta embarcació, amb la qual porten un any i mig a la categoria sub17, han guanyat el Campionat de Catalunya. A nivell estatal, han acabat en el vint-i-dosè lloc en el rànquing espanyol (cinquens en la sub17) i, internacionalment, en el top 30 i novens de la sub17 a la prestigiosa regata Kieler Woche. També, fora de l’Estat, han participat al nacional francès, a la Bretanya, on han quedat en la posició 22 i tercers a la sub17; i a la Intervela italiana, on han aconseguit ser els primers en la categoria sub17. Aquestes regates i altres que deixem d’anomenar, els han aportat molta experiència, fet que els ha ajudat a aconseguir una gran victòria a Austràlia.

Els germans Marsans volen donar les gràcies amb aquestes paraules a tots aquells que de manera indirecta han participat en aquesta exitosa carrera: «Veritablement tot això ha estat possible gràcies a la bona comunicació i relació entre nosaltres dos; sobretot, al suport dels nostres pares que són els que ens ajuden a aixecar-nos quan ens van malament les coses; als familiars i amics; i també gràcies a la nostra Escola, que des de petits ens ha ajudat a compaginar els estudis i la vela de la millor manera. Molts esportistes han d’abandonar la carrera esportiva pels estudis però en el nostre cas, gràcies als nostres pares i a BetàniaPatmos, podem compaginar la nostra passió, la vela, amb les classes. Quan necessitàvem moure dates d’exàmens, deures, treballs, conèixer la matèria que s’impartiria durant les nostres absències, tots, professors i companys, s’han brindat a ajudar-nos i ens han donat tot el seu suport».

Enhorabona, Pol i Àlex Marsans! Esperem que durant la vostra carrera esportiva aconseguiu més èxits com aquest i aconseguiu tancar la trajectòria acadèmica que us heu proposat.

Utilitzem cookies pròpies i de tercers per analitzar la seva navegació, recopilar informació estadística i mostrar anuncis. Per a acceptar l’ús de les cookies pot seleccionar ‘Acceptar cookies i continuar’. Així mateix, seleccionant ‘Configuració’ podrà configurar l’ús de les cookies d’aquest lloc web segons les seves preferències. L’informem de que els tercers Google i Facebook estan ubicats a Estats Units, on la legislació no té un nivell adequat de protecció de dades equiparable a l’europeu. Per a obtenir més informació sobre l’ús de les cookies i els seus drets, accedeixi a la Política de Cookies.

Configuració Acceptar cookies i continuar Rebutjar cookies