[ Àrea Privada ]

L’Escola BetàniaPatmos participa per quart any consecutiu en un programa d’intercanvi amb alumnes xinesos

L’Escola BetàniaPatmos participa per quart any consecutiu en un programa d’intercanvi amb alumnes xinesos

Del 30 d’octubre al 9 de novembre, com a retorn de la visita que els companys xinesos van fer a la nostra Escola el passat mes de maig, onze alumnes de 1r de Batxillerat i dues professores acompanyants viatjaran a la Xina on faran una estada a la Greentown Yuhua School de la ciutat de Hangzhou.

Els nois i noies participaran en l’horari lectiu i a la tarda realitzaran diverses visites d’interès.

Esperem tornar amb les maletes plenes d’experiències per compartir!

En aquest bloc anireu trobant les entrades més destacades d’aquests dies tan especials a la Xina

Divendres 10 de novembre

Els nostres alumnes de Batxillerat ja són a casa després d'uns dies molt intensos a la Xina. Moltes experiències i vivències per explicar!

 

 

Dimecres 8 de novembre

Avui hem visitat la fàbrica Tucai a Yuyao. Gràcies al seu director, el Sr. Jaume Farell, hem pogut acabar de lligar caps sobre els dies d’estada en aquestes terres i hem pogut veure com funciona una empresa a la Xina amb gestió europea. Vet aquí algunes qüestions que ens han sobtat:

1. La manera que els xinesos tenen de tractar els estrangers en el dia a dia, que és pitjor que com tracten els locals.

2. Ens ha impressionat la bona organització de la fàbrica després d’uns durs mesos de treball. També ens ha sorprès l’augment de la producció a partir de menys operadors i més enginyers.

3. Són interessants les diferències culturals a l’hora de negociar i fer contractes. Podem veure com a la Xina hi ha un tracte més basat en la persona a diferència d’Europa, on és més contractual.

4. Les relacions entre comunitats de la Xina tant personalitzades i úniques, com, per exemple, la relació de Hong Kong amb tot l’estat, que és molt més autònom.

5. L’horari laboral. Treballen 10 hores, és a dir, la seva vida és el treball; ells viuen per treballar mentre que a Espanya treballem per viure.

6. Ens ha sobtat la gran delicadesa i precisió amb la qual tasten el producte de cada mostratge per comprovat si és correcte. També ens ha cridat l’atenció l’estudi de mercat a l’hora de decidir si vendre-hi un producte.

7. La importància de les experiències personals per a l’ampliació del coneixement.

8- La gran dedicació que cal donar a qualsevol activitat perquè sigui eficient i la importància de poder saber fer les coses a la primera i no recórrer al re-treball.

9- La capacitat d’ampliar mercat a base d’una recerca intensa amb uns recursos limitats, així com les ganes de millorar sempre i renovar-se en l’àmbit tecnològic.

Alumnes d’intercanvi a la Xina, novembre de 2017

 

 

Dimarts 7 de novembre

Avui era el dia del futbol. Hem sortit de l’escola ben d’hora i ens hem dirigit a Greentown Yuhua Karate School, on hem vist un espectacle d’arts marcials de nens de totes les edats. Seguidament hem anat a Greentown Yuhua Football School, on hem jugat partits de futbol curts contra estudiants de diferents països i un, en concret, contra els propis nens de l’escola de futbol. Després hem dinat allà mateix i, en acabar, hem assistit com a públic a un concurs de corals i poesia on hem pogut veure com són les corals xineses. Finalment hem anat al In time shopping center per fer les últimes compres.

Emma P.

 

Dilluns 6 de novembre

Avui hem passat el dia a l’escola amb activitats del International Cultural Festival. Primer hem tingut una estona de temps lliure; després hem vist l’acte d’inauguració del Festival de Greentown Yuhua School, on hem gaudit de diferents actuacions de dansa, música i cant. Tot seguit hem dinat a un mercat que havia organitzat l’escola amb menjars tradicionals xinesos i hem venut dolços que havíem portat de casa. Hem acabat el dia de diferents maneres: alguns hem tornat a casa i d’altres ens hem quedat al centre en un concurs de corals.

Marc E.

 

Diumenge 5 de novembre

Avui hem assistit a la cerimònia d’inauguració del Festival Cultural Internacional que aplega delegacions de 16 països de tot el món. Hem pogut gaudir de les actuacions d’alumnes de les escoles del grup Greentown, que han participat amb danses i música tradicional xineses. Hem tingut també l’oportunitat de conèixer gent de tot arreu. Al vespre hem anat a la casa encantada amb els companys xinesos. Un dia ben complet!

Julieta R.

 

Dissabte 4 de novembre

Comencem el dia amb un viatge! A las 7.00 h agafem l’autobús i realitzem un trajecte de tres hores fins arribar a la famosa ciutat de Shanghai, on viuen 30 milions d’habitants. La primera parada és al Temple de la Ciutat dels Déus, ara convertit en mercat, on comprem coses per a la família i els amics. Seguidament anem a la torre de televisió, la Torre de la Perla. Hi pugem per veure les vistes i caminem per sobre d’un vidre a una altura de 250 metres. Abans de tornar a Hangzhou, passem pel Bud, un passeig des d’on apreciem l’espectacular skyline de la ciutat.

Inés R.-U.

 

Divendres 3 de novembre

Vam arribar a l’escola a la mateixa hora de sempre, però, enlloc de tenir una estona per estudiar, vam marxar directament cap al West Lake, on vam dinar. A la tornada al centre, els alumnes d’espanyol ens van fer unes presentacions i nosaltres els vam presentar les nostres famílies. Més tard ens van explicar els formalismes establerts de la complicada però alhora interessant cerimònia del te. En acabar, ja vam marxar cap a casa.

Clàudia V.

 

 

Dijous 2 de novembre

Avui és l’últim dia que podem dedicar a l’estudi. Hem passat tres hores fent deures, estudiant i assajant la sardana per a la cerimònia de clausura. L’excursió d’avui ha estat a Xixi Wetland, un parc molt agradable on hem pogut fer moltes fotos. Alguns valents hi han tastat cucs fins i tot! Som ja de tornada a l’escola per reunir-nos amb els companys i anar a un centre comercial junts.

Laia M.

 

Dimecres 1 de novembre

Avui dimecres hem començat el dia treballant a la nostra aula com cada dia fins les 11.30 h. Després hem anat al carrer Hufeng on hem pogut veure una demostració de diferents oficis i passejar per botigues d’artesania tradicional xinesa. Hi havia menjar pel carrer, però molts hem optat pel McDonald’s perquè ja comencem a enyorar el menjar occidental. Tot seguit hem tornat a l’escola, on ens hem trobat amb els nostres companys xinesos i hem anat a casa a fer les empanades típiques d’aquest país. No parem.

 

Dimarts 31 d'octubre

Avui hem arribat a l’escola a les 7.30 h. Un cop junts, hem comentat les experiències familiars i ens hem adonat de les grans diferències entre uns i altres. Després d'estar una estona estudiant, hem anat a una classe de cal·ligrafia on hem après la diferencia entre el xinès antic i el modern. De seguit ens hem estrenat a la cantina, on hem observat com és el funcionament del menjador del centre. Acabats de dinar, hem anat cap al Silk Market, un lloc amb peces de seda xineses a molt bon preu. Un cop finalitzades les compres al mercat de la seda, hem tornat a l'escola per veure'ns de nou amb el company i marxar a casa.
Ignasi E.

 

Dilluns 30 d’octubre

Hem arribat a Hangzhou molt expectants per retrobar-nos amb els nostres companys i amb moltes ganes de gaudir d’aquesta gran experiència.

 

Utilitzem cookies pròpies i de tercers per analitzar la seva navegació, recopilar informació estadística i mostrar anuncis. Per a acceptar l’ús de les cookies pot seleccionar ‘Acceptar cookies i continuar’. Així mateix, seleccionant ‘Configuració’ podrà configurar l’ús de les cookies d’aquest lloc web segons les seves preferències. L’informem de que els tercers Google i Facebook estan ubicats a Estats Units, on la legislació no té un nivell adequat de protecció de dades equiparable a l’europeu. Per a obtenir més informació sobre l’ús de les cookies i els seus drets, accedeixi a la Política de Cookies.

Configuració Acceptar cookies i continuar Rebutjar cookies