[ Àrea Privada ]

L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat

  • Blogs>
  • School Blog>
  • News>
  • L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat
L’Escola BetàniaPatmos, guanyadora de la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat

Dimarts 16 de Març de 2021

La Universitat de Barcelona (UB) va celebrar el passat dijous 11 de març la fase classificatòria de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat 2021 de la Xarxa Vives. En la competició hi van participar 38 alumnes de secundària i batxillerat de l’ INS Caterina Albert i INS Jaume Balmes (el Barcelonès); Col·legi Pare Enric d’Ossó de l’Hospitalet de Llobregat (el Barcelonès), Creixen Povill Olesa d’Olesa de Montserrat (el Baix Llobregat) i la nostra Escola que n’ha resultat la guanyadora.

Aquesta és la primera edició virtual de la Lliga de Debat, en què universitats i centres docents han hagut d’adaptar-ne el format atès el context actual. Així, l’oratòria digital i les competències de comunicació associades a contextos en línia han entrat a formar part del projecte educatiu dels centres participants en aquest curs 2020-2021. Aquest desplegament curricular ha estat possible, d’una banda, gràcies a la implicació de les universitats, que han organitzat tallers formatius sobre reptes i estratègies de l’oratòria en línia adreçats als docents. D’altra, el mateix professorat ha sigut qui ha introduït la temàtica a l’aula i ha preparat l’alumnat durant els darrers mesos perquè siguin capaços d’emetre una comunicació persuasiva i eficaç en l’entorn digital, parant atenció tant als aspectes de contingut del discurs com del context en línia.

Cada equip participant en la fase classificatòria de la UB ha realitzat un total de 4 debats entorn al tema central de la competició, «És compatible el creixement global de l’economia amb el respecte al medi ambient?». L’alumnat participant ha presentat arguments tant a favor com en contra del tema, atès que la posició que han de defensar canvia en cada debat. Els debats tenen una durada de 16 minuts i es realitzen en sales virtuals.

L’equip de la nostra escola format per Marc C., Max G., Jan B., Íngrid V., Blanca V., Anna B., Paula C. i Carlota R. ha estat proclamat guanyador i l’alumna Anna B. ha estat nomenada la millor oradora de la competició. El jurat, format per professionals experts de diversos camps de coneixement, ha valorat les capacitats com el treball en equip, la solidesa de les argumentacions, la fluïdesa de les intervencions, la qualitat del discurs, així com aspectes formals de l’exposició i posada en escena.

La fase final de la Lliga de Debat de Secundària i Batxillerat de la Xarxa Vives tindrà lloc del 13 al 23 d’abril i enfrontarà als 15 equips classificats a les fases locals prèvies organitzades per les universitats Abat Oliba CEU, d’Alacant, d’Andorra, Autònoma de Barcelona, Barcelona, de Girona, Internacional de Catalunya, Jaume I, de Lleida, Miguel Hernández d’Elx, Politècnica de València, Pompeu Fabra, Rovira i Virgili, de València i de Vic – Central de Catalunya.

Enhorabona per aquest reconeixement a la feina ben fet i molta sort en la final!

Semifinals lliga de debat 2021

 

Cookies are important for you, they influence on your browsing experience, they help us to protect your privacy and allow us to proceed with your requests that you demand through the website. We use our own and thirdparty cookies to analyze our services and provide you with advertising related to your preferences on the basis of a profile made with your browsing habits (for example, visited pages). If you consent to its installation, click on 'Accept Cookies', or you can also set your preferences by pressing 'Cookie settings'. More information in our 'Cookies Policy'.

Settings Allow cookies and continue